Zakon o javnoj nabavi 2016 – reforma sustava

U izradi je novi Zakon o javnoj nabavi koji ima za zadatak da napravi reformu sustava javne nabave, tj. sadašnji kompliciran, skup i dugotrajan sustav pretvori u jednostavan, jeftin i brz. Prema najavama, jedna od najvećih novosti koja bi mogla administrativno rasteretiti privatni sektor jest pojednostavljivanje procesa dokazivanja sposobnosti .

To je i više nego dobra vijest za ponuditelje, koji će se na natječaje moći prijaviti samo s izjavom o sposobnosti, a cjelokupnu dokumentaciju morat će naknadno priložiti samo odabrani ponuditelj.

Trenutna slika u Republici Hrvatskoj  je ta da se kao kriterij za odabir ponude uglavnom primjenjuje najniža cijena. Kriterij ekonomski najpovoljnija ponuda (pogledajte članak) rijetko se primjenjuje, što je u opreci sa trenutnim EU direktivama (DIREKTIVA 2014/24/EU) i time sa samim sustavom javne nabave.

Prema DKOM-u (članak: Pravna zaštita u području javne nabave) preporuka je napustiti kriterij odabira najniže cijene, a usvojiti kriterij ekonomski najpovoljnije ponude, te uvesti praksu okvirnih sporazuma za višegodišnje nabave. Upravo kao  metoda pojeftinjenja i ubrzanja procesa,  jest uvođenje okvirnog sporazuma kojim se naručitelju omogućava potpisivanje višegodišnjeg ugovora s ponuditeljem, umjesto da, kao do sada, svake godine raspisuje natječaj za svaku skupinu materijala koji nabavlja.

Činjenica je kako hrvatska javna nabava još funkcionira prema načelu najniže cijene, a ne ekonomski najpovoljnije ponude, za koju se zauzimaju europske institucije i SAD, pa se do 80 posto natječaja temelji na takvim ponudama.

Budući da je u hrvatskim žalbenim predmetima vrlo  mali postotak onih s ekonomski najpovoljnijom ponudom, pa su i rijetke presude DKOM-a u odnosu na kriterij odabira.

POVEZANI SADRŽAJ:


 

Edukacije